Адреса
Головне бюро ГО «ФУНДАЦІЯ СУСПІЛЬНІСТЬ»
04050, Україна, Київ
вул. Академіка Ромоданова (Пугачова) 6/29, оф.45

Електронна пошта
souspilnistfoundation@gmail.com

Телефони
+38 044 483 03 72
+38 044 483 57 33

Страхування журналістів під час війни

Професія журналіста в умовах війни потребує не тільки витримки, але й системної підтримки. Страхування — один із найважливіших елементів безпеки для тих, хто працює в зоні бойових дій, фіксує правду й створює репортажі з найнебезпечніших місць.

фото: Василіса Степаненко

На передовій правда потребує захисту. Але той, хто її шукає — журналіст, фіксер, оператор, — має ще більшу потребу в захисті. Страхування стало не просто формальністю, а життєво необхідним елементом професійної роботи медіа в Україні під час війни. «Наше завдання — щоб незалежна журналістика в Україні залишалася живою, сильною і захищеною, — каже директорка АНРВУ Оксана Бровко. — Бо без журналістів немає правди. А без правди немає справедливості». 

Із січня 2024 по червень 2025 року Міжнародний фонд страхування журналістів (МФСЖ), ініціатива АНРВУ та  пʼяти громадських організацій (Фундації «Суспільність», ІМІ, «Детектора медіа», ЦЕДЕМ, ІРРП), реалізував масштабну програму підтримки медійників, що працюють у зонах підвищеного ризику. Програма охопила не лише особисте страхування, а й тренінги з безпеки, психологічну підтримку, інформаційні кампанії та зміцнення медіаспільноти.

Загалом проєкт МФСЖ стартував ще на початку війни і в його рамках АНРВУ співпрацює з різними міжнародними партнерами. Спершу ініціативу підтримувала Всесвітня асоціація видавців новин (WAN-IFRA), а протягом останніх років нашим міжнародним партнером був Європейський центр свободи преси та медіа European Centre for Press and Media Freedom ECPMF

Що вдалося реалізувати

За півтора року ми застрахували 92 медійників (54 чоловіка і 38 жінок) — журналістів, відеооператорів, фіксерів — на загалом 1230 днів перебування в небезпечних умовах.

За цей період надійшло 704 заявки, із яких було схвалено 633, включно з одним підтвердженим страховим випадком. Загалом же від часів заснування МФСЖ ми прийняли 1015 заявок на 2196 страхових днів із загальним покриттям 100 тисяч доларів США.

Паралельно ми організовували тренінги з фізичної та психологічної безпеки, які пройшли понад 100 учасників. Сюди увійшли HEFAT-тренінги з першої допомоги (Hostile Environment and First Aid Training), навички роботи в екстремальних умовах, консультації з психологами, семінар і конференція.

«Завдяки організованим тренінгам, психологічній підтримці, страхуванню й інформаційним кампаніям проєкт став важливим ресурсом для захисту медійників та підвищення їхньої готовності до роботи в умовах підвищеного ризику»— каже Оксана Бровко.

Учасники тренінгів покращили розуміння засобів індивідуального захисту, створення аптечки, дій у разізупинки серця та гострого стресу.

Журналісти відзначали важливість такої підтримки. Наприклад, Марія Мороз з «Українського свідка» розповіла: «Наші знімальні групи вже не раз потрапляли під ураження… після цього ми стали набагато обережнішими. Страхування — дуже цінна знахідка… ти можеш трошки менше перейматись тим, що ж робити, якщо щось станеться».

А продюсерка UNITED24 Наталія Кондрашова пояснила: «Без страхування у відрядження практично не їздимо. Працювати стало важче. Найпоширеніші загрози — атака FPV-дронів, артилерія, авіаудари».

Виклики і командна робота

Команда АНРВУ ефективно реагувала на зміни — скасування поїздок, мобілізацію учасників, термінові запити. Одна з координаторок, Анна Фурсенко, згадує: «Працювати над проєктом означає бути частиною команди, яка дихає в унісон. Ми даємо відчуття підтримки тим, хто працює в складних умовах, це велика честь і відповідальність».

«В процесі роботи роботи у нас було багато викликів: і нічні виїзди, позапланові звернення, мобілізація журналістів. Але щоразу наша команда діяла як єдиний організм. Це не лише про адміністративну ефективність — це про людську підтримку в найгостріші моменти», — пояснює Оксана Бровко.

Інші редакції також відчули важливість оперативної взаємодії. Альона Яцина, шефредакторка «Кордон.Медіа», наголосила: «Одного разу підтвердження виїзду для команди надійшло вночі. Вже о 6-й ранку журналісти були в дорозі… Ми розробили внутрішні протоколи безпеки, маємо власну шкалу оцінки ризиків».

Законодавче підтвердження

12 червня 2025 року Президент України підписав закон №11153, який зобов’язує медіа страхувати журналістів та інших працівників на період їхніх відряджень у райони ведення бойових дій або на тимчасово окуповані території. Деталі страхування буде визначено Міністерством культури та стратегічних комунікацій.

«Медіаспільнота багато працювала над лобіюванням цієї новели в законодавстві, — зауважує Оксана Бровко. — Адже страхування медійників надзвичайно важливе. Важко переоцінити значення безпеки та захисту медійників під час перебування в особливо небезпечних зонах. Бо ж перевірений, якісний контент у вигляді репортажів, новин, історій є невід’ємним елементом нашої боротьби».

Це юридичне підтвердження того, що безпека журналіста — не виняток, а обов’язок. Ідею страхування з перших тижнів повномасштабної війни впроваджує наш проєкт — можна сказати, нашу ініціативу тепер підтримують на рівні держави.

Вплив і майбутнє

Півторарічний проєкт програми завершено, але його ефект — довготривалий. Журналісти зберігають навички, застосовують безпекові протоколи, продовжують роботу на передовій. Медіаконтент, створений у рамках проєкту, фіксує воєнні злочини, допомагає правозахисникам, і стає доказом для світу.

«Ми не є страховою компанією, ми є тими, хто організовує процес безкоштовного страхування, щоб незалежні медіа почувалися безпечніше. Наш проєкт став точкою опори для багатьох медіа. Він дає можливість працювати в небезпечних зонах без страху, з відчуттям захисту — а значить, із внутрішньою свободою», — каже лідерка проєкту страхування, директорка АНРВУ Оксана Бровко.

Додаток

Нагадаємо, що проєкт страхування реалізує Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» разом із партнерами. Ініціатива є частиною програми «Голоси України» Voices of Ukraine, яку координує Європейський центр свободи преси та медіа European Centre for Press and Media Freedom ECPMF. «Голоси України» (Voices of Ukraine) реалізується у межах Ініціативи Ганни Арендт (Hannah-Arendt-Initiative) і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини (German Federal Foreign Office).