«Я не Ахтем Сеітаблаєв!» Так з аудиторією Вечора критичного мислення у MIL House привітався відомий режисер та актор.Ця фраза спантеличила присутніх. А гість пізніше пояснив — хотів показати, що будь-яку інформацію варто піддавати сумніву. І ретельно перевіряти всі твердження.
«Чому ми звертаємо увагу на склад продуктів, які купуємо? Читаємо, що написано на етикетці, коли обираємо крем, щоб переконатися, що там немає алергенів? Але забуваємо про ретельну перевірку фактів перед тим, як повірити почутому?» — зауважив Ахтем Сеітаблаєв. І таки зізнався, що це його справжнє ім’я та прізвище
Емоції — ось що чіпляє людей майже у кожному повідомленні, звернув увагу Ахтем. Ворог знає це і постійно ловить на гачок тих, хто реагує, а не аналізує.
А ще творці фейків та маніпуляцій створюють наративи, які покликані розколювати суспільство і ділити людей на ворожі табори. Тому порада від режисера — не допомагати ворогу маніпулювати вашою свідомістю та постійно тренувати критичне мислення. Як саме? Простим питанням: «А чи дійсно це так?»Обговорили й як зробити так, щоб російське не потрапляло у наш медіапростір: «Все просто — не дивіться це», — радить режисер.
«Маємо створювати якісний український контент, який стане трендом. Не важливо це кіно чи телепрограма. Окрім красивої картинки також варто розуміти, що матеріал впливає на людину, поступово складає емоційно-інформаційну памʼять та формує цінності». Навіть комедія має розповідати історію, формувати у глядача сенси, надихати і викликати гордість, що цей фільм покажуть за кордоном, вважає Ахтем.
Серед тем вечора також: як убезпечити себе від впливу негативних новин; яким критеріям мають відповідати українські медіа, щоб їм довіряли; як розмовляти з людьми зі звільнених від окупації територій.
Проєкт розроблено та реалізовано Фундація Суспільність у співпраці із UNESCO Ukraine та за підтримки Японії. Проєкт є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО щодо підтримки безпеки журналістів і свободи слова в Україні.