
Чи може кіно допомагати молоді знаходити ціннісні орієнтири? Провокувати питання, а не давати готові відповіді? Фільм і розповідь про таїну режисерської роботи — це більше, ніж зображення на екрані, бо це ідея, що оживає у світлі, звуках, кольорах і навіть у куточку чи тиші.
Саме таким був один із п’яти особливих заходів освітньої кампанії, яку проводить команда Фундації Суспільність, присвячений саме цій темі — ми занурилися у потаємний світ створення кіно разом з Олесем Саніним, режисером стрічки «Довбуш». У кінозалі «Жовтня» ми не просто дивилися кіно — ми його осмислювали.
Робота над «Довбушем» була не лише мистецьким, а й дослідницьким процесом. Олесь Санін вивчав архіви, історичні документи, художні та наукові тексти, щоб відчути дух епохи. Але фільм — це не підручник історії. Це розмова з глядачем.
«Чи помітили ви, що одна з сцен у «Довбуші» відсилає до Таємної вечері Леонардо да Вінчі? У центрі картини — Ісус, а в моєму фільмі — Іван, який убив людину. Чи можна прирівнювати їх? Це і є запрошення до діалогу: хто такий Довбуш? Герой чи ні?» — ділився режисер.
Або ж інша деталь: назва фільму «Довбуш», хоча у кадрі — двоє братів. Кого глядач обирає героєм? Як народ створює свої легенди? Кінематограф — це не лише розповідь, а й дзеркало, що підсвічує наші нові навички та вміння.
Дякуємо Олесю Саніну за чудовий перформанс і можливість заглянути вглиб історії та себе. І всім, хто був з нами, — за відкритість до нових сенсів. Розвивайте MIL-культуру, дивіться кіно уважно, ставте запитання та шукайте відповіді. Дякуємо партнерам і колегам за співпрацю!
Проєкт розроблено та реалізовано Фундація Суспільність у співпраці із UNESCO Ukraine та за підтримки Посольство Японії в Україні / 在ウクライナ日本国大使館 / Embassy of Japan in Ukraine. Проєкт є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО щодо підтримки безпеки журналістів і свободи слова в Україні.