
Чи це лише веселий момент, який швидко забувається? Чи, можливо, потужний інструмент, що формує наше сприйняття світу? Саме про це говорили і дискутували на креативному вечорі Івана Марунича та Олени Шиян «Мемо АРТ»
Меми — це не тільки розвага, а особливий культурний продукт. Вони допомагають по-іншому подивитися на складні теми, створюють спільноти й часто стають каталізаторами змін. Саме тому вони так швидко поширюються й несуть у собі не тільки сміх, а й ідеї, що можуть впливати на суспільні процеси. Через меми можна розвивати медіа та інформаційну грамотність.
«Ми всі памʼятаємо початок повномасштабного вторгнення. Деякі меми підтримували, давали відчуття єдності. Але важливо бути критичним і пам’ятати, що не всі з них відображають реальність саме такою, якою вона є», — зазначив інфлюєнсер і культурний діяч Іван Марунич. Він радить уважно ставитися до змісту, особливо коли йдеться про цитати. В свою чергу, кураторка проєкту Олена Шиян показала і прокоментувала уривки з фільму «Битва мемів», де автори спілкувалися з творцями культових мемів і досліджували, як гумор допомагає в найтемніші часи. Зокрема, у фільмі український дипломат поділився історією про те, як меми допомагали привертати увагу до важливих подій, а засновник популярного мем-ком’юніті розповів, як меми працюють не лише в соціальних мережах, а й у реальному житті.
«Що б не сталося, українці завжди знаходять силу в гуморі. Можливо, це наш ключовий інструмент виживання», —наголосила Olena Shiyan. Весняна молодіжна хвиля освітніх заходів Фундації Суспільність підтверджує, що меми — значною мірою це дзеркало нашого часу. Вони можуть бути просто розвагою, але й підтримкою, натхненням, навіть способом мислення. Тож варто не лише сміятися, а й замислюватися над їхнім змістом.
Проєкт розроблено та реалізовано Фундація Суспільність у співпраці із UNESCO Ukraine та за підтримки Посольство Японії в Україні / 在ウクライナ日本国大使館 / Embassy of Japan in Ukraine. Проєкт є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО щодо підтримки безпеки журналістів і свободи слова в Україні.